anses haber ajansı Haber arşivi 20/2/2023
Deprem bölgesindeki okullar için yeni karar
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Malatya Afet Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu. Bakan Özer deprem bölgesindeki okulların açılış tarihini açıkladı. Okullarda eğitime verilen arayla ilgili deprem bölgesindeki illerin 3 kategoriye ayrıldığını belirterek 2 kategorideki illerde eğitime verilen ara uzatıldığını duyurdu.

Yurt dışı ÜFE’de 7 ayın en yüksek aylık artışı
TÜİK verilerine göre, yurt dışı ÜFE 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 4,00, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,00, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,98 artış gösterdi. Veri aylık bazdı yedi ayın en yüksek artışı olarak kaydedildi.

Çavuşoğlu: ABD yönetimi F-16 talebimize güçlü destek veriyor
ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, Kahramanmaraş merkezli depremler, iki ülke arasındaki ilişkiler, Rusya ve NATO’nun genişlemesi konusunda değerlendirmelerde bulunuldu. F-16 konusuna değinen Çavuşoğlu, “ABD yönetimi talebimize güçlü destek veriyor. Bu konuda Kongre’ye resmi bildirimin bir an önce yapılmasını arzu ediyoruz” dedi. İki ülke arasındaki ilişkilere değinen Blinken de ülkelerin her konuda aynı fikirde olamayacağını belirterek, “Dost ve müttefik olarak yan yana durmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Blinken, gün içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de bir araya gelecek.

Ana Sayfa